ART / Watercolor paintings & Drawings / Gouache 8427028
*
nr 842 7028
Lars Norrman
(1915-1979), Sverige
Lars Norrman (1915-1979), Pojke i båt, 36 x 53,
GOUACHE (F), Lars Norrman (1915-1979), Pojke i båt, 36 x 53
Lars Norrman, born 1915, dead 1979, Swedish painter, and draughtsman.
Droit De Suite
Estimate:
6000
Sold:
SEK 5000
Auction date:
Monday August 26 2013
at 18:05:56
- Bid history
Time
Bidder
Bid
21/8 16:16:36
1
Vinnande bud
- Klassiska
- Artist/Designer
Lars Norrman
Lars Norrman, born 1915, dead 1979, Swedish painter, and draughtsman.
Read more about Lars Norrman
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache lars norrman pojke i båt svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
9317 WATERCOLOUR
Alain Soucasse (b. 1951), Sweden. Signed, dated -8..//
Auction ends
this Monday
3 juni at 19:27
-
9081 WATERCOLOUR
Lee Kanold, dated - 2000, katt på stol. Signed. Im..//
Auction ends
this Monday
3 juni at 20:46
-
3100 WATERCOLOUR
unidentified artist. Signed, watercolour, "Tallin"..//
Auction ends
this Monday
3 juni at 19:16
-
9035 WATERCOLOUR
Thage Nordholm (1927-1990), Sweden. Signed, familj..//
Auction ends
this Monday
3 juni at 20:58
-
9209 WATERCOLOURS
2 pcs, unidentified artist. "Ringsjön". Signed, da..//
Auction ends
this Monday
3 juni at 19:52
-
9349 WATERCOLOURS
4 pcs, Frans Lindström (1874-1954), Sweden. Signed..//
Auction ends
this Monday
3 juni at 18:00
*
Lars Norrman
Lars Norrman, born 1915, dead 1979, Swedish painter, and draughtsman.
Read more about Lars Norrman
nr 842 7028
Lars Norrman
(1915-1979), Sverige
Lars Norrman (1915-1979), Pojke i båt, 36 x 53,
GOUACHE (F), Lars Norrman (1915-1979), Pojke i båt, 36 x 53
Lars Norrman, born 1915, dead 1979, Swedish painter, and draughtsman.
Droit De Suite | |
---|---|
Estimate: | 6000 |
Sold: | SEK 5000 |
Auction date: |
Monday August 26 2013 |
- Bid history
Time | Bidder | Bid |
---|---|---|
21/8 16:16:36 | 1 | Vinnande bud |
- Klassiska
- Artist/Designer
Lars Norrman
Lars Norrman, born 1915, dead 1979, Swedish painter, and draughtsman.Read more about Lars Norrman
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache lars norrman pojke i båt svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
9317 WATERCOLOUR
Alain Soucasse (b. 1951), Sweden. Signed, dated -8..//
Auction ends
this Monday
3 juni at 19:27 -
9081 WATERCOLOUR
Lee Kanold, dated - 2000, katt på stol. Signed. Im..//
Auction ends
this Monday
3 juni at 20:46 -
3100 WATERCOLOUR
unidentified artist. Signed, watercolour, "Tallin"..//
Auction ends
this Monday
3 juni at 19:16
-
9035 WATERCOLOUR
Thage Nordholm (1927-1990), Sweden. Signed, familj..//
Auction ends
this Monday
3 juni at 20:58 -
9209 WATERCOLOURS
2 pcs, unidentified artist. "Ringsjön". Signed, da..//
Auction ends
this Monday
3 juni at 19:52 -
9349 WATERCOLOURS
4 pcs, Frans Lindström (1874-1954), Sweden. Signed..//
Auction ends
this Monday
3 juni at 18:00